Od wieków już cenny kruszec zwany też jantarem o kolorze ognia lub miodu niepodzielnie kojarzony z morzem jest pamiątką którą ochoczo przywozimy z naszych pobytów nad Bałtykiem. Handlowe uliczki we wszystkich miastach i miasteczkach naszego wybrzeża obowiązkowo oferują turystom rozmaity wachlarz wyrobów z bursztynu.
Wśród pokaźnego wyboru możemy zakupić biżuterię, figurki, talizmany, a nawet kruszec na nalewki czy gotowe obrazki wyklejane małymi cząstkami tego minerału. Jednak nic nie zastąpi radości z możliwości natrafienia samemu na naturalną bryłkę bursztynu wyrzuconą przez morskie fale po sztormie.

Bursztyn od wieków kusił ludzi swą magiczną naturą, dzięki temu jest najstarszym kamieniem szlachetnym używanym przez człowieka. Już w czasach starożytnych niezwykle ceniony przez Greków i Rzymian wytyczał dalekie szlaki na Północ, które z racji dużego importu tego surowca zwano bursztynowymi. Nazywany „złotem Północy” odegrał w dziejach ludzkości znaczącą rolę kulturotwórczą.
Jak powstał Bursztyn i gdzie oprócz Bałtyku znajdziemy bursztyn?
Bursztyn starszy o wiele od samego morza Bałtyckiego powstał w odległej epoce zwanej Trzeciorzędem. W początkowej fazie Trzeciorzędu dość licznym gatunkiem w świecie roślinnym było drzewo nazwane roboczo przez naukowców sosną bursztynodajną ( Pinus succinifera ). Obecnie nie wiele wiadomo na temat samego drzewa, ale jego cechą charakterystyczną była duża ilość żywicy jaką w sobie posiadało. Złoża bursztynu, szczególnie we wschodniej stronie obecnego morza Bałtyckiego to właśnie pamiątka po tych tajemniczych roślinach z przed 40 milionów lat.
Bursztyn znajdziemy też w kilku większych skupiskach na terenie naszego kraju. Duże zgromadzenia występują w tworach geologicznych zwanych „niebieską ziemią”. Kamień bursztynu wydobywany jest w okolicach Gdańska, występuje też w dorzeczu Narwi, na Pojezierzu Mazurskim a nawet na Dolnym Śląsku w okolicach Jaroszowa. Ciekawostką jest, że w małych ilościach bursztyn znajdowany jest też na włoskiej Sycylii, zwany jest tam Symenitem. Ponadto bursztyn kopany jest w Rumunii ( zwany Rumenitem ), w Birmie ( Birmit ), w Kanadzie, Dominikanie i USA.

Kopalnia Bursztynu w Możdżanowie
Bursztynonośne ziemie gminy Darłowo i sąsiednich gmin Postomino i Ustka to tereny, które wywarły zauważalny wpływ na budowę legendy o bursztynie. Szczególną rolę w temacie odegrała mała miejscowość Możdżanowo zlokalizowana w gminie Ustka. W okolicach tej miejscowości od dawien dawna trafiano na spore znaleziska kopalnego jantaru, zawleczonego tutaj przez jeden z lodowców skandynawskich. Z powodu nieustannego popytu i permanentnych braków tego surowca w XVIII w. Na terenie Europy, możliwością masowego wydobycia bursztynu zainteresował się inwestor Liepman, znany w okolicy z podobnych przedsięwzięć.
W 1782 r. wybudował koło wsi sporą jak na tamte czasy kopalnię bursztynu. Eksploatację prowadzono metodami odkrywkowymi, wydrążono też szyb kopalniany z prawdziwego zdarzenia. Kopalnia przetrwała 6 lat w trakcie których wydobyto kilka ton cennego kruszcu, jednak zalanie wyrobisk wodami podziemnymi zakończyło ” bursztynowe eldorado ” w Możdżanowie. Obecnie planowane jest uruchomienie ponownej eksploatacji.

Różne rodzaje Bursztynu
Najłatwiej osiągalnym dla nadmorskiego turysty jest bursztyn Bałtycki. Morze nieustannie zmiennymi prądami, falami, dynamizmem zmienia swoje dno. Morskie fale trafiając na takie złoże bursztynu powoli je wypłukuje a bryłki jantaru niesione falami docierają do brzegu i w postaci ławic potrafią bogato nagrodzić spragnionych cennego kruszcu poszukiwaczy. W składzie chemicznym żywicy bursztynu dominuje głównie węgiel, a tak że drobinki wodoru, tlenu czy siarki. Na gatunek bursztynu wpływa przede wszystkim zawartość bąbelków powietrza. Duża ich ilość powoduje, że kolor bursztynowych bryłek jest bardziej matowy.
Jantar potrafi zachwycić gamą kolorów. Począwszy od ciemnej barwy czerwonego wina po brąz, odcień miodu a kończąc na barwie białej, która jest najcenniejsza bo najrzadziej występująca. Niewątpliwą radość ale i szczęście daje znalezienie bursztynu z zatopionym zwierzątkiem lub roślinką fachowo zwanymi inkluzją.
Duże okazy bursztynu potrafią na świecie osiągać znaczną wartość, dlatego właściwie przez cały rok na plażach naszego wybrzeża możemy spotkać ludzi z podbierakami i w woderach zawzięcie przeszukujących przybrzeżne dno. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bursztynie, jego historii i zastosowaniach, polecam atrakcyjne Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie można podziwiać bogate zbiory i unikalne eksponaty.

Kiedy i jak zbierać Bursztyn w Wiciu?
Jednak i dla turystów spacerujących po sztormie morze szykuje czasami niejedną jantarową niespodziankę. Wicie i jej plaże nie należą do wyjątków. To strefa wielu ciekawych znalezisk. Jednak aby w pełni dać szansę szczęściu należy przestrzegać paru reguł. Prawdą jest, że bursztyn najliczniej występuje po sztormie im sztorm groźniejszy tym większe szczęście na bursztynowe znajdki.
Po drugie najlepiej gdy w trakcie sztormu wieją wiatry północno-wschodnie. A po trzecie należy wybrać się na poszukiwania wczesną poranną porą, niestety śpiochy tu przegrywają. Chcesz być szczęśliwym posiadaczem pokaźnej bryłki ? To godzina 4 lub 5 rano nie powinna być problemem.
Dlatego jeśli interesuje cię zbiór bursztynu, najlepiej na swoje wczasy rezerwować noclegi blisko morza. Co bardziej zaawansowani używają do poszukiwań specjalnych latarek UV w których bursztyn w przeciwieństwie do zwykłych kamyczków skrzy się specyficznie. Warto co rano zrobić sobie spokojny spacerek plażą. Łącząc przyjemne z pożytecznym mamy szansę na własną wyjątkową pamiątkę z nad morza.
Źródło wiedzy :
- http://ustka.ug.gov.pl
- htttp://wikipedia.org
Zdjęcia i Grafika :
- Wicieprzygoda – Aquarius
- Grafika AI