Wczasy nad morzem z jeziorem w tle

Miejscowość Wicie ma to coś, czego niejeden kurort może pozazdrościć. Pełen dostęp do morza, piękne sosnowe lasy, pola i dzikie łąki oraz na dodatek niezwykle malownicze i zarazem pełne tajemnic przybrzeżne jezioro Kopań. Często turyści rezerwując wczasy w ośrodkach po przyjeździe ze zdziwieniem odkrywają, że jest tu tak duże jezioro co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt nad morzem, szczególnie zapalonym wędkarzom i wielbicielom sportów wodnych.

Dla wczasowiczów którzy chcą mieć w bliskim zasięgu zarówno morze jak i jezioro najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rezerwacja domków lub kwater na ulicy Wczasowej, która kończy się ok. 300 m od tego akwenu.

 

 

Jezioro Kopań w dużej mierze porośnięte jest trzcinami. Znajdziemy jednak kilka całkiem przyjemnych polanek wędkarskich a co odważniejsi mogą zażyć tu relaksujących kąpieli. Pierwsza z polan a zarazem największa, zlokalizowana jest 600 m przed wjazdem do samej miejscowości przy asfaltowej, głównej drodze prowadzącej z Barzowic do Wicia.

Podejścia do wody są łagodne ale ściany szuwarów tworzą niewielką zatoczkę przegradzając tym samym widok na całe jezioro ( z drogi widać lepiej ). Miejsce to dzięki swojemu położeniu, tuż przy głównej drodze dojazdowej do miejscowości, doskonale nadaje się na bazę dla niedzielnych entuzjastów sportów wodnych i wędkowania w jeziorze.

Następną niewielką polanę odszukamy po zachodniej stronie wsi. Tam gdzie kończy się ulica Wczasowa, po przejściu leśną drogą tuż przy zalesionych wydmach ok. 500 m znajdziemy się na niedużej przecince wśród drzew tuż przy zbiorniku. Miejsce urzeka ciszą i rozległym widokiem na południową część jeziora. Polanę upodobali sobie wędkarze i miłośnicy fotografii.

Na największą jednak z polan przyjeziornych na samej już mierzei oddzielającej jezioro od morza dostaniemy się wędrując ok 400 m starym poniemieckim wałem przeciwpowodziowym wzdłuż brzegu lub leśną, dziką drogą która od wcześniejszego miejsca które opisałem zakręca na zachód, w prawo. Jest to spory obszar porośnięty starymi dębami i sosną pomiędzy brzegiem jeziora a zadrzewionymi wydmami.

Na piaszczystym cyplu w śród szuwarów rozciąga się przepiękny widok na zachodnią część zbiornika. W oddali widać farmy wiatrowe w Cisowie, da się zobaczyć zabudowania pobliskich miejscowości Palczewice i Kopań w którym znajduje się przystań gospodarstwa rybackiego. Kilka łączek wędkarsko-wypoczynkowych znajdziemy też po południowej stronie jeziora ale dojazd do nich jest utrudniony, dla zmotoryzowanych możliwy właściwie tylko od strony wsi Palczewice lub Kopań. Dobrym wyborem jeśli chcemy skorzystać z ich uroków w sezonie letnim będzie wynajęcie noclegu w domkach czy kwaterach jakie znajdują się w Wicie. Dzięki temu wypożyczając rower lub udając się nad jezioro nawet pieszo bez problemu dotrzemy w interesujące nas miejsca.

Jezioro Kopań jest stosunkowo duże, posiada pow. 789 ha. Długość ponad 5 km, a szerokość to ponad 2 km. Jest to jezioro typu przybrzeżnego o cechach zbiornika mezotroficznego, eutroficznego, z powodu przyrostu roślinnego skazanego na powolne zanikanie. Wody jeziora nie należą do zbyt przejrzystych. Spowodowane to jest szczególnie w okresie letnim zakwitem glonów. W jeziorze zaobserwowano występowanie bogatego rodzajowo zooplanktonu co przyciąga różne gatunki ryb. W zbiorniku żyją sandacze, leszcze, okonie, węgorze, szczupaki, płocie i liny. Są to tylko podstawowe gatunki ryb na jakie natknie się wędkujący w jeziorku turysta-wędkarz.

Przekop jeziora Kopań

Zbiornik ma jeszcze jedną atrakcje a która poza walorem turystycznym pełni ważną rolę dla ekosystemu jeziora Kopań. Jest to sztuczne połączenie przymorskiego akwenu z morzem, zwane miejscowo „przekopem”. Przekop zlokalizowany jest mniej więcej po środku mierzei jeziora i posiada długość ok. 300 m. Po obu stronach przekopu, nie licząc plaży rzecz jasna, rośnie stosunkowo młody sosnowy las.

Poprzez przekop szczególnie jesienią i wiosną następują wlewy wód morskich do jeziora lub odwrotnie. Pozwala to na wymianę wód zbiornika i czasowe zwiększanie lub zmniejszanie zasolenia, dodatkowo przyczyniając się do różnorodności życia występującego w akwenie Kopań. Latem gdy aktywność kanału jest „martwa” bez problemu przedostaniemy się z jednej strony mierzei na drugą, dodatkowo jak na razie istnieje tam niewielki stalowy mostek który ułatwia transport rowerów przez plażowe piaski.

Jezioro oraz tereny przyległe wpisane są do europejskiej sieci ochrony obszarów siedliskowych NATURA 2000. Krzyżują się tu trasy migracyjne wielu gatunków ptaków. Rozmaitość gatunkowa jest tak duża że tereny brzegów jeziora odwiedzane są wiosną i jesienią przez naukowców z ornitologicznego obozu badawczego zlokalizowanego na początku mierzei, niedaleko ulicy wczasowej. Wschodni i zachodni brzeg jeziora jest mocno zarośnięty morzem szuwarów w których legną się i odpoczywają skrzydlaci wędrowcy.

Częstym widokiem są wszędobylskie mewy, kaczki, stada rybitw oraz nury. Nie rzadko można zobaczyć dostojnie brodzące w wodzie żurawie które co wieczór, szczególnie wiosną i późnym latem znaczą swoją obecność charakterystycznymi odgłosami wespół z żabim kumkaniem. Tereny w około jeziora zamieszkują też duże ptaki drapieżne takie jak jastrzębie, krukowate oraz sowy uszate i błotne. Ze względu na tak szczególne walory przyrodnicze na jeziorze nie można uprawiać motorowych sporów wodnych. Jedyną formą rekreacji na jeziorze jaką widziałem był windsurfing, kitesurfing oraz żeglarstwo, spokojne sporty nawodne nie ingerujące brutalnie we wrażliwą ekosferę.

Ciekawostką jeziora Kopań są też tajemnicze, dużej wielkości głazy narzutowe występujące licznie po jego południowo-zachodniej stronie zdradzając tym samym genezę jego powstania która tak naprawdę nie jest do końca jasna.  Największym z tych kamieni jak do tej pory jest różowy granit którego obwód to ponad 6 m. Wystające z wody eratyki tworzą naturalne wysepki dla masowo gnieżdżących się tu wodnych ptaków. Z problematyką tego tematu zapoznasz się we wpisie ewolucja krajobrazu w okolicach Wicia.

Krajobraz linii brzegowej zbiornika Kopań jest różnorodny. Od północy, na mierzei rośnie sosnowy bór ustępując od południowej strony przestrzeni pół i łąk. Pola od tej strony szczególnie przepięknie wyglądają wiosną. Miejscowe gospodarstwo rolne często obsadza je rzepakiem który podczas kwitnienia wspólnie z błękitem nieba i wiatrakami tworzy godne mistrzów fantastyczne pejzaże.

Jezioro Kopań wraz z mierzeją oraz tereny wzdłuż linii brzegowej to jeden wielki złożony i pełen bogatej różnorodności ekosystem. Wędrując dzikimi polnymi czy leśnymi drogami, wędkując i piknikując szanujmy jego unikalność a on w naturalny sposób odwdzięczy się nam i przyszłym pokoleniom fantastycznymi krajobrazami, obcowaniem z naturą i zadowoleniem z godnie spędzonego urlopu. Spędzając wczasy w Wiciu, atrakcje mamy zapewnione.

Podziel się !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *