Wczasy nad morzem – dlaczego Wicie ?

tablica miejscowości wicie

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, miesiące pracy dają się we znaki, zimowa pora roku też nie należy do łaskawych. Z utęsknieniem wypatrujemy wtedy oznak nadchodzącej wiosny, a później lata planując w między czasie kierunki wakacyjnych wyjazdów. Lato – symbol ciepła i słońca determinuje nasze wybory, co powoduje że preferujący wczasy nad morzem sięgają po propozycje noclegów polskiego wybrzeża morza Bałtyckiego.

Obecnie znajdziemy zatrzęsienie, wręcz ogrom propozycji spędzenia wymarzonego urlopu, jednak nie każdemu odpowiada odpoczynek pośród wrzawy nadmorskich deptaków dużych miast czy przereklamowanych kurortów.

Ale są alternatywy. W dobie wszechobecnej komunikacji, motoryzacji, nie jest już problemem wybranie na nasze wczasy mniejszych miejscowości. Miejsc mniej znanych, jednak nie mniej atrakcyjnych do których z całą pewnością zaliczyć można niewielkie miasteczko nadmorskie Wicie. Wioska ma tylu zwolenników co i przeciwników, jednak w ostatnich latach szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę zwolenników wczasowania w tej małej, urokliwej miejscowości nad morzem.

Wczasy nad morzem w miejscowości Wicie

A więc co wpływa na nieustannie rosnącą popularność miejscowości ? Jednym z czynników jest jej położenie. Wicie zlokalizowane jest na wybrzeżu Słowińskim swoistym mezoregionie geograficznym. Region ten charakteryzuje się tym, że jest najdalej wysuniętym na północ naszego kraju obszarem lądowym. Wybrzeże Słowińskie to część przymorska pobrzeża Koszalińskiego.

Wybrzeże Słowińskie to jedne z głównych centrów wypoczynkowo-uzdrowiskowych naszego wybrzeża. Położenie miejscowości Wicie w tym turystycznym pasie nadmorskim z przebogatym potencjałem turystycznym, przyrodniczym i historycznym powoduje, że ta mała miejscowość może zaoferować dostęp do najczystszego morza, zdrowego powietrza i największej ilości słonecznych dni w roku, mogąc tym samym pretendować do ekologicznej „perełki” wybrzeża środkowego.

Wczasowa wieś Wicie zlokalizowana jest po sąsiedzku od zachodu z Darłówkiem ( 9 km. plażą ) a od wschodu z Jarosławcem ( 6 km. plażą ). Wszystkie te miejscowości połączone są z Wicie szlakami pieszo-rowerowymi. Najważniejszym z nich jest międzynarodowy nadmorski szlak rowerowy R-10 zwany też Hanzeatyckim ( nazwa zapożyczona od związku średniowiecznych miast-państw HANZY poprzez które podąża szlak ).

Trasa rowerowa R-10 biegnie dookoła całego morza Bałtyckiego a jej łączna długość to aż 8539 km. Szczęśliwie, dzięki atrakcyjnej lokalizacji z Wicia możemy zarówno rozpocząć swoją wielką przygodę i wyruszyć na ” podbój ” hanzeatyckich królestw albo, aby choć trochę poczuć smak dalekich wycieczek, wybrać się w podróż krótkimi odcinkami tej niezwykłej drogi.

wczasy nad morzem w Wicie
Malownicza plaża w Wiciu – fot. Forum Wicie

Niezaprzeczalną wartością i największym bogactwem małego Wicia jest przyroda. Nie sposób pominąć tu unikalnego położenia w jakim znajduje się miejscowość. Od północy graniczy z morzem Bałtyckim a od południowego-zachodu z rozległym jeziorem przymorskim Kopań i przestrzeniami pól, łąk i lasu.

W Wicie atrakcje przyrodnicze to niewątpliwie ostatnie na tym odcinku wybrzeża malownicze klify na plaży. Te naturalne urwiska brzegowe mogą być wspaniałym dopełnieniem malarskich plenerów i fotograficznych impresji.

Brak przemysłu, nieskażona przyroda i jej osobliwości oraz europejskie programy ochronne NATURA 2000 sprawiają, że jest jednym z najlepszych wyborów na coroczne wczasy nad morzem.

Wiele osób wybiera na swój wypoczynek tereny nadmorskie biorąc pod uwagę czyste powietrze i obecność cząsteczek leczniczo działającego jodu. Lokalizacja naszej niewielkiej wsi na jednym z najdalej wysuniętych odcinków polskiego wybrzeża w głąb morza, pozwala zaoferować duże nasycenie tym dobroczynnym pierwiastkiem. Nie na darmo nieodległe miejscowości Jarosławiec lub Dąbki nabyły charakteru uzdrowiskowego.

Bogate przyrodniczo okolice Wicia

Przyroda w okół miejscowości Wicie jest nad wyraz różnorodna. Na szczególną uwagę zasługuje obecność dużej liczby ptaków,szczególnie wędrownych – ponad 1/4 występujących w Polsce. Rzadko spotykana gdzie indziej różnorodność gatunków przyczyniła się do założenia w okolicy jeziora Kopań stacji badawczej nad szlakami migracyjnymi ptactwa.

Innymi przedstawicielami świata zwierząt są tu sarny, daniele, zające, dziki, lisy czy choćby borsuki. Letnim symbolem miasteczka jest kwitnący wiciokrzew pomorski (suchodrzew), kwitnie od maja do lipca a nawet do sierpnia. Silny, słodki zapach tej szczególnej rośliny daje znać, że właśnie trwają wakacje.

20130629928
Wiciokrzew pomorski – fot. Forum Wicie

Wicie na początku swojego istnienia ( a ma historię ta mała miejscowość dość odległą, o czym opowiem innym razem ) była miejscem typowo gospodarskim. Miejscowa ludność od wieków zajmowała się rolnictwem i rybołówstwem, dopiero w poprzednim wieku za czasów PRL wybudowano tu państwowe ośrodki wypoczynkowe dla pracowników zakładów przemysłowych z kilku stron Polski, którzy z powodzeniem wypoczywali w tym cichym i pełnym piękna miejscu.

Jednak dopiero pod koniec ubiegłego wieku wioska naprawdę się powiększyła. Powstało w Wicie dużo ośrodków wczasowych, kwater prywatnych i pensjonatów. Najbardziej dominującym typem noclegów w Wicie są domki letniskowe. Dzięki bogatej infrastrukturze obecnie miejscowość może przyjąć kilka tysięcy turystów rocznie. Jeśli interesują cię wczasy nad morzem i zastanawiasz się nad wyborem ośrodka wczasowego w tej miejscowości to polecam przeczytać wpis o obiektach noclegowych w formie poradnika który znajdziesz w dalszej części bloga.

Nadmorskie atrakcje Wicie

Zaczynając od ulicy Wczasowej która praktycznie zaczyna się niedaleko jeziora Kopań podążając do ronda w centrum miejscowości gdzie spotykają się trzy główne ulice Wicia – Wczasowa, Morska i Słoneczna i dalej ulicą Słoneczną i Bazyliszka aż do wsi Rusinowo, napotkamy szereg dobrze wyposażonych obiektów noclegowych nierzadko serwujących własne posiłki.

Z kolei w centrum naszej wsi letniskowej na ulicy Morskiej będącej niejako deptakiem która to dochodzi aż do głównego wejścia na plażę, znajdziemy dużą ilość restauracji, barów i punktów gastronomicznych, co sprawi że amatorzy smażonych darów morza i chętni posilić się suto wielodaniowym posiłkiem na pewno nie odejdą z pustym brzuchem 🙂

Dzięki zabiegom ludzi dobrej woli, prawdziwych miłośników tego terenu i władz gminy, infrastruktura centrum Wicia została niedawno przebudowana. Pojawiły się ciągi chodników z kostki, ławki, tuż przy rondzie powstaje mały skwer wypoczynkowy a niedaleko głównego wejścia na plażę umiejscowiony jest nowoczesny plac zabaw dla dzieci i już niedługo na ulicy plażowej, wiciowski park nadmorski. W planach gminnych jest też budowa na ul. Wczasowej zespołu boisk, co podniesie istotnie walory sportowo-wypoczynkowe Wicia.

Żurawie i wiatraki
Ptaki i wiatraki – fot. Forum Wicie

W okresie letnim miasteczko ze względu na swój unikalny styl organizuje zawsze wiele imprez plenerowych. Organizowane są jarmarki na których wystawiają się miejscowi gospodarze i rękodzielnicy. Turyści zakupić mogą naturalne produkty z ekologicznych terenów gminy Darłowo, unikalna biżuterię i ręcznie wykonane pamiątki. We współpracy z gminą organizowane są przeglądy muzyki folkowej i imprezy sportowe takie jak np. Międzynarodowe biegi po plaży.

Miasteczko tworzy niespotykaną gdzie indziej rodzinną atmosferę, pozwala obcować z przyrodą, nadmorskimi pejzażami powodując, że wczasy nad morzem potrafią tu być unikalne. Dla lubiących zwiedzać okolice, interesująca będzie bliskość większych kurortów nadmorskich, pełnych zabytków miast regionu – Słupska, Koszalina czy Darłowa. Możesz też zobaczyć jak jeszcze zaledwie parę lat temu wyglądała ta nadmorska wioska. Przygotowałem na ten temat osobny wpis Wicie z przed lat z albumem zdjęć.

Myślę, że nie trzeba was już zachęcać do odwiedzin w tym pełnym uroku miejscu. Każdy kto raz tu przyjedzie i poczuje ten naturalny rytm, spojrzy w ciszy na jezioro, pospaceruje boso, przy zachodzącym słońcu po naturalnych plażach. Kto raz dotknie piasku czy weźmie w dłoń chłodny, wilgotny od morskiej wody kamyczek, temu na długo zagości w sercu „głos natury” przypominający i zapraszający co roku do małej, urokliwej, nadmorskiej „perły” jaką jest miejscowość Wicie.

Podziel się !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *