Było i minęło – Wicie z przed lat

tablica miejscowości wicieNiewiele miejscowości na polskim wybrzeżu Bałtyku przechodzi tak szybką i głęboką metamorfozę jak małe Wicie nad morzem. Jeszcze do niedawna zapomniana wioseczka zagubiona pośród pól i łąk, sąsiadująca bezpośrednio z morzem, odcięta od zachodu przez dostojne jezioro Kopań a od wschodu gęstym sosnowym lasem i ledwie przejezdnymi drogami do Rusinowa i Jarosławca, z kilkoma zaledwie ośrodkami wczasowymi dużych PRL-owskich zakładów pracy.

Dziś w ciągu kilku zaledwie lat niepostrzeżenie rozrosła się do wielkości małego kurortu leżącego pomiędzy Darłówkiem a Jarosławcem, stanowczo zaznaczając swoją obecność szeregami drewnianych domków letniskowych i murowanych wielopokojowych ośrodków wczasowych.

Z polnych dróg pełnych dziur, wiecznie zabłoconych ścieżek i dojazdów powoli wyłaniają się szerokie wyłożone kostką deptaki, oświetlone aleje i skwery. Kto jeszcze pamięta Wicie z przed lat. Szumiące letnim wiatrem zielone łąki przed głównym wejściem na plażę, obecną ulicę Morską kurzącą buty w letni skwar, kolejki za chlebem w jedynym wtedy sklepie ” na Bydgoszczy ” czy wieczorne, swojskie dyskoteki na zbitej z desek platformie w obozie młodzieżowym Krakowa pod lasem, tam gdzie obecnie znajduje się plac Bursztynowy? Czy później smaczne i proste jedzenie, serwowane wprost ze starego autobusu-baru ” U Grubego ” albo handlowe namiociki z ” mydłem i powidłem ” obok dzisiejszego ronda i wiejskiego skwerku.

Wiele osób pamiętających urok tamtych chwil ( w tym i mnie 🙂 ) nie zachwyca obecna przemiana Wicia w turystyczne nadmorskie miasteczko. Ale transformacja ma też swoje dobre strony. Powstają place zabaw dla dzieci. Wzdłuż ulicy Morskiej zamontowano szereg ławek, a ulice zaczynają mieć coraz lepsze oświetlenie i staja się bezpieczniejsze. Nowe, główne wejście na plażę pozwala osobą w różnym wieku łatwiej przejść po piaszczystej wydmie.

Na pewno jeszcze daleko do doskonałości jednak z sezonu na sezon coraz lepsza infrastruktura i udogodnienia pozwalają coraz wygodniej spędzać wczasy w tej małej miejscowości. Jeśli planujecie rodzinny pobyt nad morzem w Wiciu i chcecie zarezerwować kwaterę na swoje wczasy, to zapraszam na stronę wpisu gdzie przygotowałem dla was mały poradnik opisujący kwatery na wczasy w Wicie.

A nam tęskniącym za dawnym Wicie pozostaje tylko uniwersalne motto ” Nic nie jest tak stałe jak zmiany ” i pozostają wspomnienia te w środku nas i te zaklęte światłem na fotografiach dzięki którymi pamiętamy nasze, swojskie Wicie z przed lat. Zapraszam was na małą wycieczkę w przeszłość, powspominajmy 🙂

Ps. Jeśli popełniłem błędy w opisie fotografii proszę o sprostowanie i zapraszam do komentowania. Jeśli chcesz dodać do albumu swoje zdjęcie dawnego Wicia to z przyjemnością je tu umieszczę, oczywiście z odpowiednią adnotacją co do praw autorskich. Stwórzmy razem wspaniały album pełen dawnych wspomnień.

 

 

Podziel się !

1 thought on “Było i minęło – Wicie z przed lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *